Kruh bezpečného rodičovství v ČR
Informace o projektu:
Název: Kruh bezpečného rodičovství v České republice
Registrační číslo: CZ.03.03.01/00/22_021/0001866
Termín realizace: 1. 5. 2023 - 31. 5. 2024
Rozpočet: 2 383 090,36 Kč
Realizátor projektu: Povzbuzení, z.s. (provozovatel centra Snoezelen Olomouc)
Partneři projektu:
Náruč dětem, z.s.
Domov pro ženy a matky s dětmi, Statutární město Olomouc
Síť pro rodinu, z.s.
Circle Of Security International, Inc.
Krátké shrnutí projektu a jeho výstupů:
Cílem projektu Kruh bezpečného rodičovství v České republice, který realizovalo Povzbuzení, z.s. společně s partnery bylo zjistit, jestli i v naší zemi bude fungovat stejnojmenný inovativní program z USA (Circle Of Security Parenting, COSP) zaměřený na rozvoj rodičovských kompetencí. Tento program je výjimečný tím, že přímo vychází z teorie attachmentu (vztahové vazby), je výzkumně ověřen v řadě zemí a je didakticky zpracován tak, že je snadno zapamatovatelný (videomateriály, důraz na sebereflexi a jednoduchý jazyk). Abychom ověřili, že je program účinný i v ČR, tak jsme využili metody kvalitativního a kvantitativního výzkumu (rozhovory a dotazníky) před a po absolvování programu.
Na konci projektu, po sesbírání a vyhodnocení všech rozhovorů a dotazníků se ukázalo, že KBR funguje i v ČR. A to pro rozmanité cílové skupiny rodičů: běžní rodiče se středním i vyšším vzděláním a rodiče se specifickými potřebami, konkrétně: pěstouni, rodiče dětí s neurovývojovými poruchami a s podezřením na ně (poruchy autistického spektra, vývojová disfázie apod.), rodiče s více dětmi s nízkým vzděláním (v našem případě matky s dětmi žijící v azylovém domě). Od klientů jsme dostali řadu pozitivních zpětných vazeb, které hovořily o tom, co účast na KBR přinesla. Sdělení jedné z účastnic ilustruje hlavní přínosy, které uváděli všichni klienti:
“Účast mi přinesla cenné rady, pomoc s výchovou dětí. Zejména jak zvládat jejich pocity. Získala jsem i rady ohledně mého přístupu k dětem. Celkově mi KBR dal hodně nových rad a zkušeností ke zlepšení vztahu s dětmi.”
účastnice projektu (pěstounka)
V projektu jsme zjistili, že KBR je univerzální a díky svému jednoduchému a jasnému jazyku funguje v našich kulturních a životních podmínkách stejně dobře, jako kdekoliv jinde na světě. V rámci realizace projektu nás překvapily cílové skupiny, které se ve svých rodičovských kompetencích zlepšily nejvíce. Nejvíce svůj posun vnímali pěstouni, i přes to, že mají povinná školení v oblasti výchovy dětí a jsou informováni o attachmentu a o vhodném přístupu nejvíce z uvedených skupin. Druhou cílovou skupinou, která z KBR nejvíce benefitovala, byly matky žijící v azylovém domě. Tato cílová skupina byla dle rozhovorů, které jsme s nimi měli, informovaná o attachmentu a rodičovství naopak nejméně. Poznatky, které jsme díky projektu získaly jsou k dispozici ve zprávě s názvem Vyhodnocení Kruhu bezpečného rodičovství v ČR.
Po zkušenostech z tohoto projektu, které jsou shrnuty ve Zprávě o realizaci projektu KBR v ČR, jsme se nakonec vydali cestou šířit program KBR ne do rodinných center, což jsme měli původně v plánu, ale k těm nejpotřebnějším. Do sociálních služeb, které pracují s rodinami se specifickými potřebami, konkrétně s rodinami s dětmi s neurovývojovými poruchami (raná péče, sociální rehabilitace) a s klienty ze sociálně slabých rodin (azylový dům, sociálně aktivizační služby).
VÝSTUPY PROJEKTU: